Skip to content

12e Riverview CircleNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$274,047
Last Sale Date
Jun 23, 2011

Property Information

Block438
Lot14
QualifierC1205
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class37
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningP1
Sq Footage1,981
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
32%
Improvement Value:$318,500
68%
Total Assessment$468,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,185+7.3%
2024$7,627-39.1%
2023$12,525+2.1%
2022$12,266+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$274,047
DeedBook 8805, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1983