Skip to content

10c Cove Lane NoNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Jan 4, 2021

Property Information

Block438
Lot14
QualifierC1003
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class37
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningP1
Sq Footage1,981
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
32%
Improvement Value:$320,400
68%
Total Assessment$470,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,218+7.3%
2024$7,658-36.1%
2023$11,981+2.1%
2022$11,733+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$406,000

From:

To:

Sq Ft1,981DeedBook 9541, Page 469Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 7251, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1983