Skip to content

1421 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block246
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,196
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
67%
Improvement Value:$140,100
33%
Total Assessment$420,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,339+7.3%
2024$6,839+15.2%
2023$5,935+2.1%
2022$5,812+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1941