Skip to content

7414 3rd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1968

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 31, 2009

Property Information

Block272
Lot180
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage969
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,100
63%
Improvement Value:$169,800
37%
Total Assessment$458,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,017+7.3%
2024$7,471-5.2%
2023$7,878+2.1%
2022$7,715+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft969DeedBook 8682, Page 129Recorded8/19/2009

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5229, Page 41

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5025, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1968