Skip to content

7519 1st AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block273
Lot114
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,045
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,200
50%
Improvement Value:$262,700
50%
Total Assessment$522,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,135+7.3%
2024$8,513-2.2%
2023$8,703+2.1%
2022$8,523+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,045DeedBook 9661, Page 441Recorded4/27/2022

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 9430, Page 853NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1921