Skip to content

7516 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 20, 2000

Property Information

Block273
Lot123
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,220
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,900
45%
Improvement Value:$363,700
55%
Total Assessment$662,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,576+7.3%
2024$10,787+5.3%
2023$10,243+2.1%
2022$10,031+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5653, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1921