Skip to content

435 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block276
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A
Dwellings37
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$535,400
9%
Improvement Value:$5,240,800
91%
Total Assessment$5,776,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$100,910+34.7%
2024$74,930-13.0%
2023$86,098+2.1%
2022$84,318+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,325,000

From:

To:

DeedBook 8365, Page 284Recorded10/31/2007

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 4908, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1915