Skip to content

415 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Dec 24, 1987

Property Information

Block276
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,460
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
53%
Improvement Value:$297,600
47%
Total Assessment$639,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,174+7.3%
2024$10,413-1.7%
2023$10,588+2.1%
2022$10,369+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916