Skip to content

7111 Palisade Ave(Unit C0401)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block276
Lot13.02
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage322
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
55%
Improvement Value:$46,300
45%
Total Assessment$103,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,812+7.3%
2024$1,688-31.3%
2023$2,458+2.1%
2022$2,407+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 9190, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1920