Skip to content

7111 Palisade Ave(Unit C0501)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block276
Lot13.02
QualifierC0501
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
58%
Improvement Value:$68,800
42%
Total Assessment$163,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,862+7.3%
2024$2,667+71.3%
2023$1,557+2.1%
2022$1,525+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920