Skip to content

435 79th St(Unit C0102)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2011

Property Information

Block283
Lot21
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage838
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
52%
Improvement Value:$125,100
48%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,579+7.3%
2024$4,267+24.2%
2023$3,436+2.1%
2022$3,365+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920