Skip to content

435 79th St(Unit C0403)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Jun 25, 2003

Property Information

Block283
Lot21
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage785
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,600
52%
Improvement Value:$118,800
48%
Total Assessment$247,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,322+7.3%
2024$4,028+25.1%
2023$3,219+2.1%
2022$3,153+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 7131, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1920