Skip to content

435 79th St(Unit C0508)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block283
Lot21
QualifierC0508
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage570
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
52%
Improvement Value:$85,100
48%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,120+7.3%
2024$2,908+39.4%
2023$2,085+2.4%
2022$2,037+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft570DeedBook 9682, Page 133NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920