Skip to content

426 78th St(Unit C0031)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Feb 14, 2011

Property Information

Block283
Lot30
QualifierC0031
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage593
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
48%
Improvement Value:$98,200
52%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,300+7.3%
2024$3,075-6.2%
2023$3,278+2.1%
2022$3,210+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 8777, Page 295

Property Sale

Sale
$121,000

From:

To:

DeedBook 7415, Page 238Recorded12/9/2004

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5955, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1930