Skip to content

301 79th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block284
Lot5
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage612
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
51%
Improvement Value:$100,300
49%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,576+7.3%
2024$3,333+7.4%
2023$3,102+2.1%
2022$3,038+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft612DeedBook 9529, Page 262Recorded1/7/2021

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 8741, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1930