Skip to content

301 79th St(Unit C0305)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block284
Lot5
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage485
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
48%
Improvement Value:$83,400
52%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,802+7.3%
2024$2,611-11.7%
2023$2,956+2.1%
2022$2,895+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft485DeedBook 9815, Page 494Recorded4/16/2024

Property Sale

Sale
$94,900
DeedBook 8980, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1930