Skip to content

311 79th St(Unit C0002)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block284
Lot9
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage518
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
56%
Improvement Value:$81,100
44%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,241+7.3%
2024$3,020-1.9%
2023$3,079+2.1%
2022$3,015+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

Sq Ft518DeedBook 9521, Page 545Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$116,500

From:

To:

Sq Ft518DeedBook 8552, Page 234NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/27/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920