Skip to content

435 79th St(Unit C0106)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block283
Lot21
QualifierC0106
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage522
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
51%
Improvement Value:$82,600
49%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,938+7.3%
2024$2,738+28.2%
2023$2,136+2.1%
2022$2,092+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 9517, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1920