Skip to content

311 79th St(Unit C0028)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block284
Lot9
QualifierC0028
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage380
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
50%
Improvement Value:$75,500
50%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,655+38.8%
2024$1,913+95.7%
2023$977+2.1%
2022$957+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft380DeedBook 9746, Page 191Recorded5/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920