Skip to content

311 79th St(Unit C0058)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
May 6, 2020

Property Information

Block284
Lot9
QualifierC0058
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
57%
Improvement Value:$58,600
43%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,360+7.3%
2024$2,199-32.9%
2023$3,278+2.1%
2022$3,210+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft372DeedBook 9494, Page 256Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

Sq Ft372DeedBook 8345, Page 326NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/5/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920