Skip to content

322 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 11, 2021

Property Information

Block287
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
48%
Improvement Value:$387,800
52%
Total Assessment$741,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,959+7.3%
2024$12,077+30.8%
2023$9,236+2.1%
2022$9,045+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916