Skip to content

431 71st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 22, 2023

Property Information

Block275
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,553
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,000
44%
Improvement Value:$433,200
56%
Total Assessment$777,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,578+7.3%
2024$12,653+6.4%
2023$11,893+2.1%
2022$11,647+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,553DeedBook 9716, Page 521Recorded12/19/2022

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5328, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1916