Skip to content

1005 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block320
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,269
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
53%
Improvement Value:$305,900
47%
Total Assessment$650,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,371+7.3%
2024$10,597-6.9%
2023$11,378+2.1%
2022$11,143+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,269DeedBook 9576, Page 914NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/24/2021

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4592, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1926