Skip to content

336 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 16, 1999

Property Information

Block290
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description1S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,648
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,600
44%
Improvement Value:$392,700
56%
Total Assessment$696,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,164+7.3%
2024$11,336+32.1%
2023$8,581+2.1%
2022$8,403+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5424, Page 244

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5183, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1916