Skip to content

236 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block293
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
52%
Improvement Value:$355,200
48%
Total Assessment$735,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,844+7.3%
2024$11,969+12.9%
2023$10,606+2.1%
2022$10,386+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911