Skip to content

128 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block301
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,046
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
52%
Improvement Value:$339,400
48%
Total Assessment$704,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,306+7.3%
2024$11,468+40.2%
2023$8,177+2.1%
2022$8,008+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 9352, Page 637NU CodeUndivided interest (8)Recorded10/29/2018

Property Sale

Sale
$157,500

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 9227, Page 251NU CodeUndivided interest (8)Recorded8/10/2017

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 8786, Page 49Recorded4/7/2011

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 7455, Page 285Recorded1/31/2005

Property Built

Built

Year Built: 1911