Skip to content

116 76th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block302
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
60%
Improvement Value:$239,800
40%
Total Assessment$604,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,566+7.3%
2024$9,846+46.4%
2023$6,725+2.1%
2022$6,586+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9031, Page 407Recorded4/7/2015

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5429, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1911