Skip to content

110 76th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
May 1, 1997

Property Information

Block302
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,828
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
56%
Improvement Value:$324,500
44%
Total Assessment$739,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,919+7.3%
2024$12,039+25.3%
2023$9,611+2.1%
2022$9,412+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5139, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1911