Skip to content

115 77th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 3, 2018

Property Information

Block302
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
47%
Improvement Value:$405,100
53%
Total Assessment$770,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,454+7.3%
2024$12,537+9.6%
2023$11,443+2.1%
2022$11,206+27.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,416DeedBook 9381, Page 860NU CodeAffiliated entity (3)Recorded2/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1911