Skip to content

119 77th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 27, 2000

Property Information

Block302
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
45%
Improvement Value:$441,600
55%
Total Assessment$806,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,091+7.3%
2024$13,131+2.9%
2023$12,760+2.1%
2022$12,496+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5707, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1990