Skip to content

124 76th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Oct 4, 2013

Property Information

Block302
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,069
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,000
61%
Improvement Value:$244,600
39%
Total Assessment$633,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,069+7.3%
2024$10,315+7.1%
2023$9,634+2.1%
2022$9,435+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft2,069DeedBook 8939, Page 391NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/23/2013

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5300, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$187,000
DeedBook 4705, Page 299

Property Sale

SaleMulti
$187,000
DeedBook 4539, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1911