Skip to content

135 77th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block302
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,014
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
53%
Improvement Value:$323,500
47%
Total Assessment$688,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,028+7.3%
2024$11,209+4.3%
2023$10,746+2.1%
2022$10,524+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5575, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1911