Skip to content

118 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$3,474,000
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block304
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A
Dwellings18
ZoningR1
Sq Footage16,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,000
27%
Improvement Value:$1,936,100
73%
Total Assessment$2,666,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,601+37.1%
2024$37,626-6.7%
2023$40,321+2.1%
2022$39,488+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$3,474,000

From:

To:

Sq Ft16,072DeedBook 9762, Page 977NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded8/2/2023

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

Sq Ft16,072DeedBook 8647, Page 693Recorded1/28/2009

Property Sale

Sale
$1,266,667

From:

To:

DeedBook 7568, Page 288Recorded6/1/2005

Property Sale

SaleMulti
$730,000
DeedBook 5751, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1930