Skip to content

100 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1927
Apartment

Last Sale Price
$962,500
Last Sale Date
Sep 18, 2013

Property Information

Block304
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A
Dwellings9
ZoningR1
Sq Footage7,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,600
35%
Improvement Value:$700,400
65%
Total Assessment$1,080,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,868+7.3%
2024$17,582+17.7%
2023$14,937+2.1%
2022$14,628+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$962,500

From:

To:

Sq Ft7,560DeedBook 8933, Page 727NU CodeAffiliated entity (3)Recorded9/23/2013

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft7,560DeedBook 8761, Page 309NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/9/2010

Property Built

Built

Year Built: 1927