Skip to content

7411 Park AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Jul 28, 1983

Property Information

Block304
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2.5S-A-L
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage3,364
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,600
56%
Improvement Value:$319,300
44%
Total Assessment$721,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,612+0.4%
2024$12,567+1.6%
2023$12,367+2.1%
2022$12,112+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3385, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1911