Skip to content

132 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2015

Property Information

Block304
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description3S-S-O
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage3,486
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
43%
Improvement Value:$484,200
57%
Total Assessment$849,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,836+7.3%
2024$13,825+19.4%
2023$11,583+2.1%
2022$11,344+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5835, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1911