Skip to content

136 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block304
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$365,000
51%
Improvement Value:$351,200
49%
Total Assessment$716,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,512+7.3%
2024$11,660+56.6%
2023$7,445+2.1%
2022$7,291+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 9170, Page 646Recorded1/9/2017

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 7395, Page 11Recorded11/10/2004

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 7054, Page 261NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/16/2003

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5377, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1911