Skip to content

133 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2025

Property Information

Block305
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,609
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
50%
Improvement Value:$419,000
50%
Total Assessment$834,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,570+7.3%
2024$13,578+40.0%
2023$9,698+2.1%
2022$9,498+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4824, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1911