Skip to content

111 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2007

Property Information

Block305
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,822
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,000
46%
Improvement Value:$459,100
54%
Total Assessment$848,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,816+7.3%
2024$13,807+21.6%
2023$11,355+2.1%
2022$11,120+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 5155, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1911