Skip to content

133 73rd St(Unit C0008)North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block306
Lot32
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
41%
Improvement Value:$137,300
59%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,093+7.3%
2024$3,814+3.0%
2023$3,705+2.1%
2022$3,628+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft904DeedBook 9826, Page 648Recorded6/6/2024

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 9514, Page 500

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook 5645, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1925