Skip to content

9 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2011

Property Information

Block311
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,838
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$460,000
46%
Improvement Value:$533,100
54%
Total Assessment$993,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,349+7.3%
2024$16,168-9.5%
2023$17,858+2.1%
2022$17,488+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$277,500
DeedBook 4806, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1926