Skip to content

7435 Blvd East(Unit C0507)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block311
Lot35
QualifierC0507
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage823
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
47%
Improvement Value:$138,400
53%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,584+7.3%
2024$4,272+16.8%
2023$3,658+2.1%
2022$3,583+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft823DeedBook 9679, Page 455Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5935, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1930