Skip to content

7855 Blvd East(Unit C0704)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2004

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC0704
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/2BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,100
42%
Improvement Value:$251,400
58%
Total Assessment$432,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,556+7.3%
2024$7,041-11.5%
2023$7,960+2.1%
2022$7,796+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975