Skip to content

7855 Blvd East(Unit C0705)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 24, 2009

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC0705
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage918
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
40%
Improvement Value:$221,700
60%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+7.3%
2024$5,986-6.4%
2023$6,397+2.1%
2022$6,265+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8656, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1975