Skip to content

7855 Blvd East(Unit C0806)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 25, 2023

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC0806
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,253
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,600
48%
Improvement Value:$191,900
52%
Total Assessment$367,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,420+7.3%
2024$5,983-22.3%
2023$7,697+2.1%
2022$7,538+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,253DeedBook 9726, Page 269Recorded2/8/2023

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8657, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1975