Skip to content

7855 Blvd East(Unit C0905)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC0905
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage918
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
37%
Improvement Value:$247,600
63%
Total Assessment$395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,908+7.3%
2024$6,437-5.7%
2023$6,825+2.1%
2022$6,684+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft918DeedBook 9724, Page 189NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/31/2023

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8890, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1975