Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1112)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1112
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/2BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,060
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,200
45%
Improvement Value:$218,900
55%
Total Assessment$395,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,902+7.3%
2024$6,432-16.7%
2023$7,726+2.1%
2022$7,566+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000
Sq Ft1,060DeedBook 9948, Page 298Recorded12/3/2025

Property Sale

Sale
$261,800
DeedBook 7236, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1975