Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1501)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$588,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1501
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,705
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
40%
Improvement Value:$350,700
60%
Total Assessment$580,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,141+7.3%
2024$9,451-9.0%
2023$10,383+2.1%
2022$10,169+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$588,000

From:

To:

Sq Ft1,705DeedBook 9582, Page 818Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 8878, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1975