Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1609)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Nov 15, 2004

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1609
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,542
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,900
40%
Improvement Value:$318,400
60%
Total Assessment$530,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,264+7.3%
2024$8,633-7.3%
2023$9,318+2.1%
2022$9,125+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$539,000
DeedBook 7399, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1975