Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1805)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jul 19, 1996

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1805
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage918
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,200
41%
Improvement Value:$221,700
59%
Total Assessment$376,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,334+7.6%
2024$5,886-9.1%
2023$6,475+2.2%
2022$6,336+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5019, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1975